A vírus

2020/04/05. - írta: Willman

A jelenleg pusztító pandémia a sok emberi tragédia és a védekezés nyomában járó gazdasági káosz mellett még egy különös dolgot okozott: sok minden - szervezetek, ideológiák, emberek - álarcait is kikezdi. Bár sokan viccelőde sokasodó gyermekáldással számolnak év végére, mások inkább a megsokasodó válásoktól tartanak. De már most is sok minden látható abból, hogy ki hogyan kezeli a helyzetét, mennyire veszi komolyan vagy komolytalanul, hogyan próbálja kihasználni mások nyomorát vagy épp elenkezőleg, hogyan vetik bele magukat sokan mások megsegítésébe. És természetesen a vallásos világról is figyelemreméltó látleletet ad - sajnos legfőképp a felelőtlenség és az ostobaság cselekedeteit látjuk mindenfele.

Az első ilyen, sokakban felháborodást okozó eset a Dél Koreai Shincheonji Egyházhoz kötődik, ahol a szekta vezetője, figyelmen kívül hagyva minden józan meggondolást, továbbra is megtartatta az összejöveteleket. Az eredmény: a dél-korerai esetek kb fele ehhez az egyházhoz köthető (5080 ember). Aztán egy másik ázsia lelkész próbálta sós vízzel fertőtleníteni a híveket, de helyette sikerült 46 embert megfertőznie. A következő vallási ámokfutás helyszíne Irán, ahol az Allahban hívő tömegek minden figyelmeztetés ellenére közös imalkalmakon terjesztették mindefelé a vírust. Az intelektuális mélypont talán itt ama bizonyos kegytárgyak közösségi nyalogatása volt, szerencsére ez már a vallási hatóságoknál is kiverte a biztosítékot. Hogy mennyire voltak hatékonyak a közösségi imák, azt talán most ne firtassuk, mindenesetre a hivatalos adatok jelenleg 55 ezer fertőzőttet mutatnak - de ezeknek az adatoknak a pontosságát és őszinteségét a kezdetektől sokan megkérdőjelezik.

Aztán persze a hullám elért Európába majd később az Egyesült Államokba is, az ostobaság újabb bugyrait tárva fel. Izraelben az ultraortodox zsidók hánytak fittyet - szokás szerint - a legalapvetőbb józanságra is, ami miatt karanténba helyezték Bnei Brak városát annak 200 ezer lakosával együtt - állítólag akár 40 százalékuk is fertőzött lehet. Magyarországon is elég sokáig zajlottak a misék és egyéb összejövetelek még akkor is, amikor már rég tudható volt, hogy a vírus ide is elért, sőt a kormány már kihirdetni készült az első korlátozásokat.

Aztán USA elszánt lelkészei is hozták a formájukat, ennek egyik felkapott esete Rodney Howard-Brown letartóztatása. A lelkész úr annyira fontosnak tartotta bizonyítani az alkotmányban rögzített jogát a szabad vallásgyakorlathoz, hogy kész volt beáldozni a gyülekezetének tagjait is a vírus oltárán. Ő egyelőre megúszta, de több pásztor és lelkész már nem volt ilyen szerencsés, többen meghaltak mindenféle gyülekezetekből. Még nagy port kavart a Washington állambeli Mount Vernon Presbiteriánus egyház kóruspróbája, ahol a kórus vezetői annak ellenére hívták össze a tagokat a próbára, hogy államuk az USA-beli fertőzések kapuja volt. Az eredmény itt is súlyos: a hatvan összegyültből negyvenöten megbetegedtek, 28 embernél kimutatták már a koronavírust, és ketten sajnos meg is haltak.

Érdekes megfigyelni, hogy bár a fenti esetek többségében a hívek és a vallási vezetők ugyan tisztában voltak alapvetően a vírus létezésével és fertőző képességével, mégis saját magukat és közösségüket sérthetetlennek gondolták, vagy egyenesen elbagatelizálták annak veszélyességét. Az előbb említett Howard-Brown lelkész úr úgy tűnik egyrészt az alkotmányos jogaitól várja a védelmet, másrészt elmondja, hogy ő hisz az isteni gyógyulásban. Ami önmagában rendben is van, de Jézus Krisztus sem lépett le a Templom tetejéről csak azért, mert ki volt rendelve sok-sok angyal az Ő örzésére. Ronnie Hampton pásztor halála előtt még arról elmélkedett, hogy nem kell félni a koronavírustól, és talán csak Isten arra használja fel azt, hogy ő megfertőződött, hogy tudjon pihenni. Különben is a csúnya hatóságok afféle modern cézárként megakadályozzák a vírusra hivatkozva, hogy a hívek testvéri szeretetben összegyüljenek és megöleljék egymást. De hasonló ötleteket láthatunk az ultraortodox zsidóknál és az iráni muszlimoknál is. És a dél-koreai keresztény színezetű szektánal. Ami azt mutatja, hogy ezen reakciók mögött semmiféle misztikus vagy szakrális valóság nincs, csak pusztán valamiféle pszihológiai probléma.

 

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://egyhazharcaahitellen.blog.hu/api/trackback/id/tr115592692
süti beállítások módosítása